Elta-Ada Çiftliği 2004 yılında Gökçeada’da kuruldu. Çiftliğe ait 3100 dekar arazide sadece organik sertifikalı ürünler üretiliyor.
Gökçeada’daki çiftlikte 2004 yılından başlayarak sadece organik sertifikalı ürünler üretiliyor. İşletmede 1500 dekar arazide organik yem bitkileri (yonca, mısır, fiğ, arpa ve buğday) yetiştiriyor, inek, keçi ve koyunların tüm kaba yem ihtiyacını sağlanıyor. Üretilen sütü çiftlikte bulunan mandıra tesislerinde işleyerek “Türkiye’de ilk organik sertifikalı yoğurt, pastörize süt ve farklı peynir çeşitleri üretiliyor. Ürünleri başta kendi mağazaları ve ekolojik halk pazarları olmak üzere, Neredengelsin Üretici Satış Platformunda sizlerle buluşturuyoruz.

Çiftlikte 1000 dekar zeytinlikte toplam 16000 zeytin ağacı var. Her yıl ekim ayı sonunda toplanmaya başlanan zeytinler kendi fabrikalarında sıkılarak, organik sızma zeytinyağı üretiliyor. Gökçeada’nın ülkemizde ve dünyada “Organik Tarım Adası” olarak markalaşması hedefiyle; sağlıklı gıda, sürdürülebilir tarım ve temiz toprağa olan inançla çalışan Elta-Ada'ya işbirliğinden dolayı teşekkür ederiz.

Sürdürülebilirlik

Organik tarım, bilgiye ve planlamaya dayalı bir ekosistem yönetimdir. Organik işletmelerde planlama tarım alanları, tarım dışı alanları, o işletmenin sınırlarını ve çevresini de kapsar.
 

Hayvan Refahı

Organik hayvancılıkta hayvanların refahı ön plandadır. Hastalıkların büyük çoğunluğu hayvan refahının sağlanmamasından kaynaklanır.

Bu sebeple hayvan konforuna uygun ve hijyenik kapalı alanlar kadar, geniş gezinme alanlarına sahip ortamlar da gereklidir.